Jan Trávníček alias Honza "Tráva"


     

 

Jan Trávníček (ČR) alias Honza Tráva *1976

www.honzatrava.cz |  Facebook Honza  |  Facebook Miri     

Jan Trávníček – Honza Tráva patří k několika málo horolezcům v České Republice, kterým se podařilo vystoupat na některý ze čtrnácti osmitisícových vrcholů na světě bez použití kyslíkových přístrojů. V roce 2009 zdolal pákistánský Gasherbrum I (8068 m), v roce 2011 nepálské Manáslu (8136 m), v roce 2012 společně s Radkem Jarošem nepálskou Annapurnu (8091 m), v roce 2014 také společně nevyzpytatelnou K2 (8611 m) a loni tentokrát s Miri opět na Manáslu. (8163 m).

 


Seznam vrcholů, na kterých již stál:

 • Expedice Cho Oyu 2016, 8 201 m.n.m.vrchol dosažen
 • Expedice Manaslu 2015, 8163 m.n.m. skončila záchrannou akcí těsně pod vrcholem (oceněni Fair play)
 • Expedice K2 2014: 26.7.2014 dosažen vrchol K2 8611 m.n.m.
 • Peru, Cordillera 2014: Huascarán 6785 m.n.m., dosažená výška 6300 m
 • Peru, Cordillera 2013: Chopicalqui 6345 m, vrchol
 • Expedice Annapurna 2012: 6.5.2012 dosažen vrchol Annapurny 8091 m.n.m.
 • Expedice Manaslu 2011: 29.4.2011 dosažen vrchol Manaslu 8163 m.n.m.
 • Expedice Gasherbrum 2009: 3.6.2009 dosažen vrchol Gasherbrum I 8068 m.n.m.
 • Bolívie, Cordillera 2005: Huana Potosí 6088 m.n.m.
 • Tádžikistán, Pamír 2003: Pik Korženìvská 7106 m.n.m., dosažená výška 7000 m
 • Nepál, Himaláje 2000: Parchamo Peak 6237 m.n.m., dosažená výška 6000 m

Česká expedice na Cho Oyu slaví úspěch: třikrát vrchol a výškový rekord Honzy Říhy!

Všechny expedice zamířily ze šesté nejvyšší hory světa domů, Češi ale nesložili zbraně a jako jediní zůstali - svou vytrvalost na Cho Oyu (8201 m) proměnili ve tři výstupy na vrchol a výškový rekord Honzy Říhy (přes 7500 m bez použití umělého kyslíku)!

 

 

Početný český tým vedený Honzou „Trávou“ Trávníčkem vyrazil 4. 10. 2006 z ABC (5600 m) k vrcholu Cho Oyu (8201 m). Součástí expedice byl i nevidomý horolezec Honza Říha či ostřílení himálajisté Petr Mašek a Libor Uher a reportérka Českého rozhlasu Lucie Výborná. Většina horolezců se držela okolo Honzy Říhy, jehož výkon byl prioritou. K vrcholu jako první vyrazila dvojice Libor Uher a Marek Novotný. Libor se otočil asi v 7600 m, Marek Novotný nakonec dokázal ve čtvrtek 6. 10. 2016 dosáhnout vrcholu sám. Poté, co se vrátil (po 15 hodinách) do C2, zkusili své štěstí Honza Trávníček, Aleš Bílek, Petr Mašek, Honza Říha a jeho věrný parťák a horský vůdce David Knill. Expedice zaznamenala další dva úspěšné výstupy na vrchol, o které se zasloužili Honza Tráva a Aleš Bílek  - více ve zprávě na Trávově FB profilu:

"Teď jsme zalehli s Aldou v C2 po 24 hodinách (udělali jsme jen dvakrát dvouhodinové pauzy v třetím výškovém táboře). Na vrcholu Cho Oyu (8201 m) jsme byli se soumrakem. Vrcholovka s bleskem a hurá sestup. Jsme úplně vyčpělí. Ještě zítra do ABC dotáhnout vše v čerstvém prašanu. Všichni jsou OK a Honzík si dnes díky Dawovi udělal výškový rekord 7500m. Mazec! Až v C3, kde jsme byli všichni, se rozhodlo, že dál to nejde. V neděli či v pondělí pošlu foto a podorobnosti. Zdraví Tráva..."

Oběma ženám výpravy nedopřálo vrcholový pokus zdraví. Partnerce Honzy Trávy Miri Jirkové propukla v 7150 metrech viróza, Lucie Výborná své zdravotní patálie popsala na facebooku:"Moc bych si přála být ve výšce, ve které je zbytek party, ale bohužel jsem včera při výstupu do C2 měla krvácení do sítnice a přestala jsem vidět na jedno oko. To znamená sestup. Čím níže, tím lépe."

Celkově však lze hodnotit expedici jako velmi úspěšnou - a nezbývá než pogratulovat všem členům, kteří se na ní podíleli!

(zdroj: LIDÉ A HORY) • Expedice CHO OYU (8201 m) 

  Odlet: 6.9.2016 do cca 22.10.2016

  Destinace:Nepál – Kathmandu - přesun do Lhasy – Tibet (Čína) –základní tábor pod Cho Oyu a ...

  Kopec v hledáčku: Cho Oyu – tyrkysová bohyně – 8 201 m

  Cíl: pokusit se rozhlédnout z vrcholu Cho Oyu, ale hlavně se všichni ve zdraví vrátit

  Jedná se o poněkud netradiční pojetí expedice, jejímž cílem je pokusit se vystoupat na vrchol legendární osmitisícovky Cho Oyu 8201 metrů společně s výborným, ale nevidomým lezcem Honzou Říhou. Jako zkušení horolezci s několika vylezenými osmitisícovými vrcholy jsme připraveni odložit osobní ambice, ukázat, co dokážou lidé jako team a především se pokusit Honzovi pomoci splnit sen. Ne však za cenu sebemenšího risku. Lidé, jako je Honza, mohou ostatní posouvat dál a stát se obrovskou inspirací nejen pro nevidomé. Chceme ukázat, že expedice se mohou dělat i s jinými úmysly, než ke svému jménu prostě přidat zdolaný vrchol. 

  Naším cílem je především společná cesta.

  Členové expedice Cho Oyu

  • Jan Trávníček, horolezec, vedoucí expedice - honzatrava.cz
  • Honza Říha, nevidomý horolezec - youtube
  • Petr Mašek, horolezec - petrmasek.cz
  • David „Daw“ Knill, horolezec a horský vůdce s certifikací UIAGM
  • Martin Havlena, horolezec
  • Lucie Výborná, reportérka Českého rozhlasu
  • Mirka Jirková, horolezkyně
  • Aleš Bílek, horolezec
  • Libor Uher, horolezec liboruher.cz
  • Marek Novotný, horolezec
  • David Pokorný, horolezec
  • Moucha, maskot a ochránce výpravy

  ZJEDNODUŠENO: :-) - slovy toho, který celý ten výlet má organizačně na starost – Trávy:

  Proč tak velká akce, když jsem zvyklý poslední roky jezdit na expedice v malém počtu? Podle seznamu jmen vidíte různorodost naší skupinky. Od zkušených osmitisícových matadorů až po začátečníky na „osmách“. Jedno nás však všechny spojuje. Chceme si užít výlet, výstup a klidný návrat se všemi zdravými částmi našich těl.

  Každý má svůj cíl někde jinde. Nemohu samozřejmě mluvit za všechny. Však víte, že se říká, že v sedmitisících je již každý sám za sebe. Mohu však mluvit za sebe, a doufám, že i za další členy nejužšího týmu kolem Honzy Říhy (jeho nejbližší doprovod horského vůdce Davida Knilla, mou partnerku Miri Jirkovou , reportérku  Lucku Výbornou, Aleše Bílka a další).  Mimochodem Honza je skvělý parťák, jenž stojí za to, že jsem naprosto v klidu ochoten vyměnit fotku z vrcholu za pokus o výstup s ním.  

  Budeme pomalejší, opatrnější, bdělejší než jindy. Je mi zcela jasné, že procento úspěšnosti při společném výstupu na vrchol dosti klesá. Třeba se tam ani nevyhrabeme. Ale to přeci nevadí. Vždyť ten život není jen o odškrtávání si „dobitých“ vrcholů.

  Věřte, že můj zásadní úkol na další 2 měsíce je přivézt domů všechny usměvavé, spokojené členy akce. Jestli to bude s vrcholem či bez něj, jestli budeme psát na facebook, jestli vysílat denně do éteru, to vůbec není tak důležité, jako to výše řečené.

  Na pohlednici vidíte množství našich partnerů. Každý pomohl jak mohl. Všem do jednoho chceme poděkovat. Bez nich bychom 6.9.2016 do letadla nenasedali.

  celá  TISKOVÁ ZPRÁVA

  Opět spojujeme svoje aktivity i ve vysokých  horách s mojí životní přítelkyní Miri Jirkovou, jež patří k historicky první skupině, která se v Čechách začala zabývat sportem s dnes stále více rostoucí popularitou - slackline a především highline. Dlouhou dobu se zabývá aspektem výživy při velké tréninkové zátěži na bázi rostlinné stravy. Má velké zkušenosti s lezením a pohybem v horách, ale hlavně dokáže žít se mnou :-). Což jasně dokazuje její obrovskou houževnatost a tak i nemalou šanci podívat se na vrchol. Tak další pokus, když to loni nevyšlo?

  Číslo satelitního telefonu  + 8821675110488 - pište sms ze serveru Thuraya (bez diakritiky, max 160znaků), volat po předchozí domluvě, každá sms potěší...:)