Technické potápění, kterému se věnuji, je dost specifický sport. Zdaleka vám totiž nestačí jen popadnout neopren, ploutve a jít. A nezáleží na ročním období. Zatímco v zimě je to jasné, potřebuji co nejvíce izolační vrstvy a tepelný komfort. Ale co v létě, když venku teploty stoupají nad 30 stupňů a cesta do chladivé vody je jedno velké trápení, jako v nedobrovolné sauně?
Pojďme se tedy se mnou a s Progress obléct na letní ponor.
Na potápění používám suchý oblek – sucháč. Je to v podstatě skafandr, do kterého se nedostane ani kapka vody (teda, mělo by to tak být, ale mě se dost často povede ho zaplavit 😀). Pod sucháč používám termoprádlo a podoblek - tenký či tlustý, podle ročního období. Pokud jste si doteď mysleli, že technické potápění je stylový sport, vyvedu vás z omylu. Neexistuje nikdo, komu by podoblek slušel. Všichni v tom vypadáme jako parodie na teletubbies 😀. A je úplně jedno, že se vyrábí různé střihy, barvy a vychytávky. Při každém ponoru se okolo vody hemží desítky teletubbies ve svých oblečcích. Takže tak. Podoblek většina potápěčů vynechává jen tehdy, když se potápí například v Egyptě, kde je voda extrémně teplá. Já tyto vody ráda nemám, takže je můj věrný parťák.
Co se týká termoprádla, je to doslova nutnost i v létě. Zvlášť v českých a slovenských vodách. U hladiny jsou sice jezera, lomy a přehrady nádherně vyhřáté, ale čím blíže ke dnu se potápěč dostává, tím je voda chladnější. Například moje milované jezero Košariská má celoročně na dně teplotu 7 stupňů. Celkem šok, co? Celkem pravidelně lezu se zmrzlou pusou z vody a lidé v plavkách si klepou na čelo. Už jsem si zvykla 😀. Ale pojďme se vrátit k termoprádlu. V létě se mou oblíbenou volbou stalo termo Progress Thermatex a Progress Coffee. Vždy vybírám buď jedno, nebo druhé, případně obě, pokud se chystám na dlouhý ponor. Zatímco Thermatex využívá extrémně prodyšný materiál, který je ideální právě do teplejší vody, Coffee umí nejen zahřát, ale teplo i déle udržet. Kombinace obou? Značka ideál!
Na takový běžný ponor v létě si vybírám hlavně podle hloubky a plánovaného času pod hladinou. Nejzásadnější moment je cesta k vodě. Slunce nám dává opravdu zabrat a když se výrazně zapotím už před ponořením, tepelný komfort se snižuje. Progress Thermatex mi tento problém značně ulehčuje, protože schne asi nejrychleji ze všech termoprádel, proto jde za každou cenu jako spodní vrstva, i když kombinuji více možností. Říkáte si, že mi stejně musí být teplo, že se nepohybuji jen po dně? Voda odvádí teplo z těla mnohem rychleji. I na Maltě, kde bylo úžasné teplo, jsem se musela před chladem chránit. Po hodině a více ve 20° vodě začnete cítit chlad, pokud nemáte dostatečnou ochranu. Raději si nevezmu rukavice, než abych odložila vrstvu na těle. Zásadní je chránit hlavu a trup, kde uniká nejvíce tepla. Já osobně miluji potápění bez kukly, takže o to více si chráním střed těla. A to právě s Progress.
Další důležitá součást technického potápěče jsou suché rukavice, které se ale dají buď vyměnit za klasické neoprenové, do kterých proudí voda, nebo si je nebrat vůbec. Do suchých rukavic používám v létě vložky od Progress – Slimy, které jsou sice určené primárně na běh, ale mně se tak osvědčily, že jsem do nich zbláznila nejednoho parťáka. A všichni jsou spokojeni. V zimě je vyměním za tlusté vlněné rukavice, nebo vyhřívané rukavice na baterii.
A co na nohy? Já nosím klasické ponožky 😃. Ano, většinou ty, ve kterých na Vánoce sedíte u televize. Velké a plyšové. Většinou růžové a roztomilé. 😀 Co vás možná překvapí, spousta potápěčů, včetně mě, nosí po ponoru čepici či šátek i v teplém počasí. Důvod je prostý. Téměř všichni jsme náchylní na záněty zvukovodu a dutin. Na naše uši působí tlak, mnohdy trávíme hodně času ve vodě, která není až tak čistá, stane se, že zle vyrovnáme tlak v uších a vzniknou mikroprasklinky na bubínku, případně v dutinách. A to je doslova potěšení pro bakterie. A nejhorší je moře a sůl. Tam se mým parťákem stává kokosový olej, který má antibakteriální účinky.
Co se potápím, na záněty dutin trpím pravidelně. Čepice či šátek nám pomohou při ochraně proti větru. I teplý a neškodný větřík v létě může způsobit paseku. Hm…ano. Jsme náchylní na ofouknutí 😀.
Tak co, ještě si myslíte, že je technické potápění stylový a drsný sport?
Marti_soulwater