• Systém 3 vrstev

Jak se správně oblékat


Znáte jeden z nejdůležitějších aspektů outdoorového oblékání? Jde o systém tří vrstev! Ať už se vydáte na náročnou výpravu do hor nebo na rodinný výlet do lesa je důležité být připraveni na různé podmínky, které vás mohou potkat. Systém tří vrstev nám poskytuje flexibilitu a ochranu, díky čemuž si můžete užít přírodu bez ohledu na počasí. Tak pojďme se na něj podívat podrobněji!

Při sportu se naše těla musí vypořádat nejen s fyzickou námahou, která způsobuje zvýšenou produkci tělesného tepla a vlhka,  ale často také s proměnlivým počasím nebo dokonce s nepřízní živlů. Užít si sportování v pohodě a s pocitem tělesného komfortu pomůže vhodné funkční oblečení. Pojďte se s námi podívat, jaké zvolit a jak ho na sebe správně vrstvit, abychom se zbytečně nepřehřívali, nebo se naopak netřásli zimou.

Funkční oblečení PROGRESS ctí zásadu systému tří vrstev, který zajišťuje perfektní tělesné mikroklima, jenž je základem pro náš optimální výkon. Každá vrstva má svou nezaměnitelnou a důležitou úlohu a společně vytváří promyšlený funkční řetězec. Je zajištěn odvod potu od pokožky, tělo zůstává suché a připravené dále udržovat ideální teplotu. Předpokladem všeho pak je, naučit se tyto funkční prvky oblečení seskládat tak, aby co nejlépe odpovídaly našim individuálním požadavkům.

1. VRSTVA - TRANSPORTNÍ
První transportní vrstva je základ. Tato vrstva je přímo na kontaktu s naší pokožkou. Její hlavní vlastností je efektivní
odvod vlhkosti pryč od těla na svou vnější stranu, odkud se vypařuje do okolí nebo předává do další vrstvy, a zachování těla v relativním suchu. Pro pohodlí a optimální výkon by měla první vrstva těsně přiléhat k našemu tělu a být použita při všech aktivitách. Zvolte funkční materiály, jako je polyester nebo merino vlna, které jsou schopné dobře odvádět vlhkost.

 

 

2. VRSTVA - IZOLAČNÍDruhá izolační vrstva udržuje tělesné teplo tím, že zadržuje vzduch blízko našeho těla a dále transportuje vlhkost ve formě vodní páry do dalších vrstev a dále do okolí. V chladných podmínkách nám tato vrstva pomůže dosáhnout optimálního tepelného komfortu dle našich individuálních potřeb. Druhou vrstvu tvoří zpravidla mikiny z různých typů technických materiálů.


3. VRSTVA - OCHRANNÁVnější třetí vrstva je náš ochranný štít proti živlům. Chrání nás před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako jsou déšť, sníh nebo vítr. Na tuto vrstvu jsou kladeny největší nároky, zajišťuje, aby vlhkost nepronikla k tělu, zárověň musí být prodyšná, aby byl zajištěn odvod přebytečného tepla a potu ze spodních vrstev směrem ven. Důležitáje také odolnost materiálu vůči mechanickému poškození. Tuto vrstu zpravidla tvoří bundy a kalhoty ze speciálních funkčních materiálů, navržených speciálně tak, aby tyto vlastnosti zajistily.

Na co nezapomínat

  • Pamatujte si, že jednotlivé vrstvy by měly spolu dobře fungovat a umožnit pohyb bez omezení. Jednotlivé vrstvy přizpůsobujte vždy podle aktuálních podmínek. Pokud je horko, můžete vynechat izolační vrstvu, zatímco při extrémním chladu si přidejte další izolační vrstvu.
  • Vždy je výhodné vrstvit. Dvě trička zahřejí lépe než jedno silnější a v krizových situacích se můžete s někým o triko podělit.
  • Snažte se vrstvy kombinovat tak, aby opravdu všechny dokázaly vlhkost odvést co nejdále od těla.
  • Vyrážíte-li na krátkodobou náročnější aktivitu do chladného počasí, oblečte se tak, aby vám bezprostředně po opuštění tepla domova bylo spíše chladno. Až se fyzickou aktivitou dostanete do "provozní teploty", bude vám příjemně a nebudete se zbytečně potit.
  • Náhradní tričko, ponožky a třeba i čepice v kapse baťohu sice přidají pár deka navíc, ale můžou vám nebo kamarádovi zachránit zdraví.
  • Popruhy od batohů nebo suchý zip mohou vaše prádlo poškodit (pokud k tomu dojde, může to být problém při uznání reklamace – viz Reklamační řád).