• Systém 3 vrstev

Při sportu se naše těla musí vypořádat nejen s fyzickou námahou, která způsobuje zvýšenou produkci tělesného tepla a vlhka,  ale často také s proměnlivým počasím nebo dokonce s nepřízní živlů. Užít si sportování v pohodě a s pocitem tělesného komfortu pomůže vhodné funkční oblečení. Pojďte se s námi podívat, jaké zvolit a jak ho na sebe správně vrstvit, abychom se zbytečně nepřehřívali, nebo se naopak netřásli zimou.

Funkční oblečení PROGRESS ctí zásadu systému tří vrstev, který zajišťuje perfektní tělesné mikroklima, jenž je základem pro náš optimální výkon. Každá vrstva má svou nezaměnitelnou a důležitou úlohu a společně vytváří promyšlený funkční řetězec. Je zajištěn odvod potu od pokožky, tělo zůstává suché a připravené dále udržovat ideální teplotu. Předpokladem všeho pak je, naučit se tyto funkční prvky oblečení seskládat tak, aby co nejlépe odpovídaly našim individuálním požadavkům.

 

1.vrstva

1. VRSTVA - TRANSPORTNÍ

První transportní vrstva je základ. Její hlavní vlastností je efektivní odvod potu pryč od těla na svou vnější stranu, odkud je vypařován do okolí nebo předán do další vrstvy a zachování těla v relativním suchu. Pro pohodlí a optimální výkon by měla první vrstva těsně přiléhat k našemu tělu a být použita při všech aktivitách. Tuto základní vrstvu tvoří funkční spodní prádlo.

2.vrstva
2. VRSTVA - IZOLAČNÍ

Druhá izolační vrstva udržuje tělesné teplo a dále transportuje vlhkost ve formě vodní páry do dalších vrstev a dále do okolí. V chladných podmínkách nám tato vrstva pomůže dosáhnout optimálního tepelného komfortu dle našich individuálních potřeb. Druhou vrstvu tvoří zpravidla mikiny z ruzných typů technických materiálů.

3.vrstva
3. VRSTVA - OCHRANNÁ

Vnější třetí vrstva je náš ochranný štít proti živlům. Na tuto vrstvu jsou kladeny největší nároky, zajišťuje, aby vlhkost nepronikla k tělu, zárověň musí být prodyšná, aby byl zajištěn odvod přebytečného tepla a potu ze spodních vrstev směrem ven. Chrání před chladem, deštěm a větrem. Důležitáje také odolnost materiálu vůči mechanickému poškození. Tuto vrstu zpravidla tvoří bundy a kalhoty z charakteristických materiálů, navržených speciálně tak, aby tyto vlastnosti zajistily.

Jak se správně oblékat

  • Vždy je výhodné vrstvit. Dvě trička zahřejí lépe než jedno silnější a v krizových situacích se můžete s někým o triko podělit.
  • Snažte se vrstvy kombinovat tak, aby opravdu všechny dokázaly vlhkost odvést co nejdále od těla.
  • Vyrážíte-li na krátkodobou náročnější aktivitu do chladného počasí, oblečte se tak, aby vám bezprostředně po opuštění tepla domova bylo spíše chladno. Až se fyzickou aktivitou dostanete do "provozní teploty", bude vám příjemně a nebudete se zbytečně potit.
  • Náhradní tričko, ponožky a třeba i čepice v kapse baťohu sice přidají pár deka navíc, ale můžou vám nebo kamarádovi zachránit zdraví.
  • Popruhy od batohů nebo suchý zip mohou vaše prádlo poškodit (pokud k tomu dojde, může to být problém při uznání reklamace – viz Reklamační řád).